>
Perspektywy. Ośrodek Relacji i Zdrowia Psychicznego - Warszawa, Plac Zbawiciela

variety of products on blue surface 23 2147612081 626x626.jpg 300x186

Czas świąteczno- noworoczny nieodłącznie kojarzy się z pysznym jedzeniem. Co zrobić, żeby jeść mniej i nie przytyć? Skorzystaj z kilku moich rad, które sprawdzą się nie tylko pod koniec roku.

1) Plan – zanim pojedziesz na zakupy dokładnie przemyśl swoje menu i zapisz to, czego naprawdę potrzebujesz. Pamiętaj, żeby nie robić zakupów z pustym żołądkiem- zapachy w sklepie tylko czekają, żeby Cię skusić na coś pysznego!

2) Rozsądek- dobrze zaplanuj swoje menu. Może nie wszystkie potrawy muszą pojawić się na wigilijnym stole? Jeden rodzaj śledzia w zupełności wystarczy.

3) Regularność- pamiętaj, żeby dbać o regularność posiłków, także w okresie świątecznym. Także w Wigilię pamiętaj o zjedzeniu śniadania, przekąski oraz lekkiego obiadu, np. w postaci sałatki. Spokojnie dasz radę spróbować wszystkich potraw wigilijnych, a nie przejesz się. Regularne posiłki to podstawa zdrowego odżywiania!

4) Woda- przez cały dzień pamiętaj o regularnym piciu. Woda nie tylko wypełnia żołądek, ale jest także niezbędna do np. prawidłowego działania błonnika pokarmowego, który wspomaga trawienie.

5) Słodycze- staraj się włączyć słodkości do posiłku, aby nie traktować ich jako odrębnej przekąski. Możesz także zjeść kawałek ciasta w ramach drugiego śniadania lub podwieczorku. W czasie świąt staraj się wybierać takie słodkości, których na co dzień nie jesz, np. makowiec czy piernik.

6) Talerzyk- używaj mniejszych naczyń- nałożysz mniejszą porcję, ale Twój mózg zanotuje cały talerz jedzenia.

7) Czas- zadbaj o to, żebyś miał odpowiednią ilość czasu na zjedzenie posiłku- nie spiesz się. Pamiętaj, że sygnał o zjedzonym posiłku dociera do mózgu po ok. 20 minutach. Staraj się nie jeść przed telewizorem czy pracując przy komputerze- nawet nieświadomie możesz zjeść więcej niż byś chciał czy faktycznie potrzebujesz.

8) Odpoczynek- może być także aktywny! Zamiast siedzieć cały dzień za stołem, zabierz rodzinę na świąteczny spacer, łyżwy, czy tańcz do białego rana na sylwestrowym balu. Święta to czas relaksu, co nie oznacza jedynie bezczynne leżenie przed telewizorem.

Perspektywy. Ośrodek Relacji i Zdrowia Psychicznego
Pomagamy budować dobre relacje i dbamy o Twoje zdrowie psychiczne
Warszawa Śródmieście. Plac Konstytucji
Tel: 536 000 566