Czytelnia
Blog psychologiczny
Depresja nastolatka
jak może pomóc psycholog?
Czytaj dalej
NAPADY PANIKI
Czy zgłosić się do psychologa?
Czytaj dalej
Rodzice i dzieci
Poniższy cytat z Donalda Winnicotta w pełni oddaje to, jak w ośrodku rozumiemy tworzenie relacji w rodzinie, budowanie więzi, przygotowywanie człowieka do wyjścia w świat. Oto filozofia wychowywania dzieci, zgodnie z którą prowadzimy konsultacje wychowawcze, psychoedukację i warsztaty dla rodziców
Czytaj dalej
TERAPIA DLA KAŻDEGO!
Na czym polega psychoterapia poznawczo-behawioralna i kiedy jest skuteczna?
Czytaj więcej
Od przyjemności do zależności. Część 2.
Wiemy już dlaczego się uzależniamy: mianowicie w efekcie dążenia do uzyskania przyjemności i dobrostanu, coraz częściej i coraz regularniej spożywamy substancję lub wykonujemy czynność.
Czytaj dalej
Od przyjemności do zależności. Część 1
Każdy organizm, nawet jednokomórkowy, ma tendencję do powtarzania czynności (zachowania), które zostało nagrodzone. Zaś unikać będzie czynności (zachowań), po których doświadczyło bólu, cierpienia. To prosty system behawioralnego uczenia się oparty na nagrodach i karach.
Czytaj więcej
Zaburzenia lękowe
Emocje strachu, lęku i złości mają to samo podłoże fizjologiczne i należą do kategorii reakcji na stres. Strach jest reakcją w odpowiedzi na sytuację ocenioną przez mózg jako zagrażającą. Przygotowuje organizm do ucieczki, zastygnięcia bądź, w ostateczności do walki. Złość jest reakcją na sytuację, w której atakowane jest coś, co jest dla nas ważne i przygotowuje organizm do ataku, obrony lub ewentualnie ucieczki.
Czytaj dalej
Czasem słońce, czasem deszcz – czyli wyczerpująco o zaburzeniach nastroju
Depresja i mania należą do grupy zaburzeń afektywnych, czyli zaburzeń nastroju. Nastrój to dominujący ton emocjonalny odczuwany przez jakiś okres czasu. Ten ton emocjonalny wpływa na przeżywanie emocji, myślenie, przekonania i dostępność wspomnień.
Czytaj więcej
DOROSŁE OSOBY Z ZESPOŁEM ASPERGERA
W świadomości społecznej wciąż niewiele wiadomo o dorosłych osobach, które stylem myślenia i odbiorem świata w tak charakterystyczny sposób różnią się od ludzi wokoło. Diagnoza zespołu Aspergera wciąż jest wiązana przede wszystkim z dziećmi w wieku szkolnym (trudności wychowawcze, problemy w nauce i relacjach szkolnych).
Czytaj dalej
To, co myślisz ma znaczenie
Przekonania i założenia w umyśle każdego z nas dotyczą różnych kategorii i aspektów życia. Niektóre z nich stają się bazą do zbudowania kompleksowego obrazu siebie.
Czytaj więcej
Czym jest uważność?
Jak wiele czasu spędzamy obserwując czy opisując chmury? Jak często w ciągu dnia zatrzymujemy się, by rozejrzeć się wokół, poczuć ziemię pod stopami, powiew powietrza na policzku?
Czytaj dalej
Masaż Dotyk Motyla dr Evy Reich
Masaż Dotyk Motyla jest techniką pracy z ciałem rozpuszczająca napięcia mięśniowe powstałe w wyniku trudnych życiowych doświadczeń. Został stworzony przez dr Eve Reich (1924-2008). Rozwijał się w oparciu o jej doświadczenia zdobyte podczas współpracy z ojcem Wilhelmem Reichem (1897-1957), stażu na oddziale pediatrycznym w Harlem Hospital w Nowym Jorku, ponad dwudziestopięcioletniej praktyki lekarskiej oraz prowadzonych na całym świecie warsztatów…
Czytaj więcej
Zespół Aspergera – niewrażliwi na kontekst
Zespół Aspergera jest zaliczany do grupy całościowych zaburzeń rozwojowych. Rozpoznanie tego typu stawia lekarz psychiatra po wnikliwym badaniu diagnostycznym, na które składają się min. badania testowe, obserwacja w gabinecie oraz wywiad z pacjentem (w przypadku dzieci i młodzieży wywiad zbierany jest od rodziców)…
Czytaj dalej
Kiedy martwienie się może nas martwić? I jak temu można zaradzić?
Nie dziw się jeżeli jutro spadnie porządny grad, rozszaleje się zamieć i licho wie co. To, że dziś jest ładnie, jeszcze nic nie znaczy.< Kłapouchy, z serii książek o Kubusiu Puchatku A.A. Milne. >…
Czytaj więcej
Bułka i spółka
Niestety, coraz więcej dzieci ma problem z nadwagą lub otyłością. Od najmłodszych lat warto uczyć dziecko także tego, jak się zdrowo odżywiać i jak wpływa to na nasze zdrowie. Nauka wcale nie musi być nieprzyjemna! Do rozmowy na ten temat może zachęcić…
Czytaj dalej
Święta tuż tuż!
Czas świąteczno- noworoczny nieodłącznie kojarzy się z pysznym jedzeniem. Co zrobić, żeby jeść mniej i nie przytyć? Skorzystaj z kilku moich rad, które sprawdzą się nie tylko pod koniec roku.
Czytaj więcej
Okiem psychodietetyka
Psychologiczne uwarunkowania nadwagi
Pomimo coraz większej dostępności do zdrowej żywności oraz wzrastającej świadomości społeczeństwa na temat zdrowego odżywiania się, liczba osób z nadwagą i otyłością wciąż wzrasta. Można wyróżnić kilka przyczyn wzrostu masy ciała: środowiskowe, kulturowe, genetyczne czy psychologiczne. Na te ostatnie coraz częściej zwraca się uwagę.
Czytaj więcej