>
Perspektywy. Ośrodek Relacji i Zdrowia Psychicznego - Warszawa, Plac Zbawiciela

boy couch crop

Psychoterapia młodzieży

 

Czas, w którym wchodzimy w dorosłość jest wyjątkowy. Wiąże się z rozmaitymi zawirowaniami. Nastolatek przeżywa bardzo intensywnie – często niezrozumiany przez rodziców, z trudnością rozumie sam siebie. Jego emocje są intensywne, balansuje pomiędzy pragnieniem bliskości a potrzebą bycia niezależnym (od rodziców, chłopaka/dziewczyny). Odkrywa siebie próbując oddzielić własne pragnienia i wartości, od tych, które zdają się być presją z zewnątrz.

Często nastolatek potrzebuje psychoterapii, pomocy z zewnątrz. Podczas terapii opowiadają oni o swoim cierpieniu emocjonalnym, dziwią się swoim zachowaniom, reakcjom, nie jest im łatwo i przyjemnie nie będąc akceptowanymi przez dorosłych lub kolegów. Rodzice powinni pamiętać, że zdrowo przebiegający proces dojrzewania charakteryzuje się pewnymi cechami, m. in. poszukiwaniami, konfrontacją z autorytetami, testowaniem siebie, swoich możliwości i granic.

Silnie przeżywane przez nastolatka trudności mogą jednak objawiać się w postaci depresji, zaburzeń zachowania, zaburzeń odżywiania, napadów lęku. Mogą niestety też nieść ze sobą przykre konsekwencje społeczne (konflikty z prawem) lub zdrowotne.

Warto zadbać o profesjonalną pomoc psychologiczną, inicjatywa może wyjść zarówno od rodzica, jak i nastolatka. Treści spotkań terapeutycznych z nastolatkiem są objęte tajemnicą i nie są powtarzane rodzicom. Prowadzimy natomiast konsultacje z rodzicami, które służą poprawie funkcjonowania córki lub syna.

Zapraszamy do kontaktu młode osoby, które potrzebują wsparcia w zakresie:

• pokonania objawów depresyjnych: przygnębienie, brak energii i motywacji, problemy ze snem, myśli o samobójstwie
• stanów napięcia, samookaleczania się lub innych autodestrukcyjnych aktywności
• niezrozumiałych, niepokojących stanów emocjonalnych: np. wybuchów agresji, smutku
• niskiego poczucia własnej wartości
• relacji z rówieśnikami, poczucia „niepasowania do innych”
• zastanawiania się nad własną płcią, seksualnością
• akceptacji wyglądu
• odczuwania lęku dotyczącego nauczycieli, sytuacji występowania na forum, włączenia się do rozmowy rówieśników
• problemów w rodzinie, w tym zrozumienia się z rodzicami
• zaburzeń odżywiania się – nadmierne odchudzanie się, wymiotowanie, objadanie się
• problemów o charakterze obsesyjnym – przymusowe powtarzanie określonych czynności, „myślenie niechcianych myśli” wprawiające w niepokój, „monitorowanie” swoich odczuć, stanów emocjonalnych lub nadmierna koncentracja na doznaniach płynących z ciała.

W przypadku osoby niepełnoletniej zgodę na psychoterapię muszą zawsze wyrazić rodzice. Pierwsze spotkanie ma charakter konsultacji. Uczestniczą w nim rodzice i nastolatek.

Psychologowie w naszym ośrodku mają bogate doświadczenie w prowadzeniu skutecznej psychoterapii młodzieży oraz w kontaktach z nastolatkami. Nastolatkowie chętnie pozostają z naszymi terapeutkami w dłuższym kontakcie. Zapraszamy do skorzystania z pomocy psychoterapeutycznej.

Perspektywy. Ośrodek Relacji i Zdrowia Psychicznego
Pomagamy budować dobre relacje i dbamy o Twoje zdrowie psychiczne
Warszawa Śródmieście. Plac Konstytucji
Tel: 536 000 566