bootstrap templates

Czytelnia

To, co myślisz ma znaczenie

perspektywy

Przekonania i założenia w umyśle każdego z nas dotyczą różnych kategorii i aspektów życia. Niektóre z nich stają się bazą do zbudowania kompleksowego obrazu siebie. Kiedy myślimy sami o sobie, nadajemy znaczenia poszczególnym własnym działaniom, jak i zdarzeniom, których doświadczyliśmy. Te znaczenia mogą pozostawać zrównoważone lub ciążyć w stronę pozytywną czy negatywną oraz mogą być bardziej lub mniej usztywnione. Każde z takich przekonań mówi nam o tym, że jesteśmy "jacyś".
Niektóre z naszych kluczowych założeń o samych sobie mają bardzo szczególne znaczenie. Są jak pień drzewa, z korzeniami wrośniętymi w nasze wczesne dziecięce doświadczenia, z którego dalej wyrastają konary i gałęzie wszystkich naszych codziennych myśli. Z racji ich szczególnej wagi i – niejednokrotnie – wielkiego ciężaru emocjonalnego, są to wyjątkowo chronione części naszych umysłów i na co dzień zazwyczaj nie mamy do nich swobodnego dostępu.
Najważniejsze kategorie, wokół których tworzą się nasze rdzenne przekonania o sobie to:

  • wartościowość,
  • ważność,
  • siła
  • i kompetencja.
W sytuacji, gdy przekonania w obrębie tych kategorii są u danej osoby wyjątkowo usztywnione i ciążą w stronę negatywną – mogą pojawić się u niej trudne do zrozumienia problemy życiowe (w zakresie związków, relacji, kariery zawodowej, itp.), jak również zaburzenia natury psychicznej.
W ramach regularnych spotkań terapeutycznych wykształcony psychoterapeuta może pomóc w dotarciu do najgłębszych warstw systemu poznawczego pacjenta. Na bazie pogłębionej relacji terapeutycznej oraz w oparciu o ustanowione techniki działania, pomoże zrozumieć siebie, określić cele pracy osobistej i wytrwale dążyć do osiągnięcia życiowej satysfakcji.


Autor: Joanna Burgiełł

Perspektywy. Ośrodek Relacji i Zdrowia Psychicznego
Pomagamy budować dobre relacje i dbamy o Twoje zdrowie psychiczne

Tel: 536 000 566