bootstrap builder

Spotkania z Uważnością



COTYGODNIOWE
czwartki godz. 12:00 - 14:00

SPOTKANIA Z UWAŻNOśCIĄ


Skierowane są do wszystkich - bez względu na wiek, płeć, zawód.
Zapraszamy serdecznie na spotkania w kameralnych, przyjaznych warunkach z własną uważnością, emocjami, myślami.
Podaruj SOBIE ten ważny czas! Odwdzięczy się on w codziennych chwilach i w relacjach z innymi.

Zajęcia prowadzi certyfikowana nauczycielka Treningów Uważności MBCT Anita Komorzycka. Posiada doświadczenie w prowadzeniu kursów uważności służących redukcji stresu oraz zapobiegającym nawrotom lęku i paniki. Na co dzień od lat praktykuje tai chi.

Znajdź dla siebie 2 godziny w tygodniu, dzięki którym nawiążesz lub pogłębisz kontakt z otoczeniem i sobą samą/samym. W tym czasie będziesz mieć okazję do:
  • bycia w ciszy ze sobą,
  • zatrzymania się i zbliżenia się do swojej prawdziwej natury,
  • lepszego poznania i zrozumienia samej/go siebie,
  • lepszego poznania i zrozumienia świata i innych,
  • nauczenia się intencjonalnego kierowania swoją uwagą.
Główne Bloki Tematyczne: Zajęcia cykliczne uważności.
Spotkanie: Temat
SMAK : Jaki jest smak życia?Będziemy kierować uwagę na zmysły i doświadczać jak się czujemy, gdy pozwalamy by z chwili na chwilę wszystko było takie jakie jest.
WZROK: Co widzimy, jeśli naprawdę patrzymy? Szczególną uwagę będziemy kierować na zmysł wzroku. Będziemy uważni na kolory, kształty, barwy i przebarwienia, zmiany pojawiające się z chwili na chwilę. 
NASTRÓJ : Jak wpływa na nasze zachowania, myślenie, emocje. Będziemy się przyglądać naszym nastrojom. Sprawdzimy czy i w jaki sposób nastrój wpływa na to w jaki sposób postrzegamy rzeczywistość, innych ludzi, przyszłość i przeszłość. Dowiemy się w jaki sposób możemy obserwować nastrój i podejmować świadome decyzje odnośnie naszych zachowań.
PRZYJEMNOŚCI: Dlaczego bywa przyjemnie i czy mamy na to wpływ? Zajmiemy się przyjemnymi chwilami. Będziemy badać jak często nam się przydarzają. Będziemy obserwować po czym poznajemy, że jakieś doświadczenie sprawia nam przyjemność. I co możemy robić, aby częściej doświadczać przyjemnych chwil.
NIEPRZYJEMNOŚCI: Dlaczego bywa nieprzyjemnie i czy mamy na to wpływ? Będziemy badać jak to się dzieje, że mamy zły nastrój. I dlaczego zły nastrój ma tendencję by się pogłębiać. Będziemy obserwować po czym poznajemy, że doświadczenie przeżywamy jako nieprzyjemne. I zastanowimy się wspólnie jak stawiać czoła takim doświadczeniom.
EMOCJE 1: Przyglądamy się emocjom ze wszystkich stron. Będziemy przyglądać się najważniejszym emocjom jakie każdy z nas przeżywa. Sprawdzimy po co doświadczamy emocji i jakie mają znaczenie w naszym życiu.
EMOCJE 2: Przyglądamy się naszym reakcjom na emocje. Będziemy się przyglądać jak zazwyczaj próbujemy sobie radzić z emocjami. Zbadamy, czy dotychczasowy sposób nam służy. Sprawdzimy, jakim doświadczeniem będzie inne podejście do emocji.
STRES 1: Czym jest, co go powoduje, jaki na niego reagujemy? Będziemy się przyglądać czym jest stres, w jakich sytuacjach się pojawia i jak zazwyczaj na stres reagujemy.
STRES 2: Co go nasila, co łagodzi, jaki mamy na niego wpływ? Będziemy badać jakie zachowania nam służą a jakie pogłębiają stres. Będziemy obserwować myśli nasilające stres i uczyć się nowego sposobu reagowania na te myśli.
TRUDNOŚCI 1 : Ból, cierpienie, bardzo silny stres. Jak sobie z tym radzić? Będziemy się przyglądać utrwalonym schematom naszego reagowania w trudnych, stresowych sytuacjach. I poznamy metodę radzenia sobie w inny sposób.
TRUDNOŚCI 2: Jak być z tym co trudne, aby było łatwiej? Będziemy się przyglądać naszej nawykowej reakcji w trudnych, bolesnych sytuacjach. I będziemy sprawdzać co może nasilać nasze cierpienie, a co przynieść ulgę.
ŻYCZLIWOŚĆ 1 Uczymy się życzliwego nastawienia do siebie i innych. Poznajemy znaczenie współczucia i życzliwości. Doświadczymy wpływ tych uczuć na nas i nasze nastawienie do innych. Będziemy się zastanawiać co pomaga a co utrudnia bycie życzliwym dla siebie, dla innych?
ŻYCZLIWOŚĆ 2 Jak życzliwość wpływa na jakość życia? Przyglądamy się w jaki sposób bycie bardziej życzliwym, akceptującym i współczującym wpływa na naszą relację z innymi i z samym sobą.
MYŚLI: Czy możemy wpływać na nasze myślenie/ nie myślenie. Będziemy obserwować myśli. Sprawdzimy czy mamy wpływ na treść myśli bądź na powracające myśli, których nie chcemy. Zobaczymy jaki wpływ mają myśli na nasze ciało, emocje i zachowania. A jaki wpływ mają emocje, ciało i zachowania na myśli. Będziemy uczyć się nowego podejścia do myśli.
BYCIE Z INNYMI 1: Jak jest teraz ? Będziemy się przyglądać trudnościom jakich doświadczamy w kontaktach z innymi. Zobaczymy co wspiera te kontakty a co je utrudnia. Dowiemy się jak rozmawiać aby słyszeć innych i poczuć się wysłuchanym.
BYCIE Z INNYMI 2: Jak może być ? Przyjrzymy się różnym sposobom kontaktowania się z innymi, doświadczając je poprzez ciało. Zastanowimy się w jaki sposób bycie uważnym może wspierać lepszą jakość naszych kontaktów z innymi.
OCZEKIWANIA: Jak wpływają na nasze doświadczenia? Poprzez doświadczenie będziemy się przyglądać naszym potrzebom, oczekiwaniom, nastawieniom. Zobaczymy jak czujemy się, gdy to, czego się spodziewamy spełni się, a jak gdy jest inaczej niż chcemy.
Jak zadbać o siebie by poprawić jakość życia? Będziemy badać co wpływa na to, że czujemy energię, radość, zadowolenie, a co na to, że się wypalamy i jesteśmy przemęczeni. I co możemy zrobić aby zwiększyć poziom zadowolenia z codziennego życia.
Jak być uważnym w codziennym życiu? Rozmawiamy o tym w jaki sposób możemy wykorzystywać umiejętność bycia uważnym na co dzień.
Struktura zajęć:
  • Powitanie i wprowadzenie do zajęć
  • Ćwiczenie medytacyjne – na siedząco
  • Ćwiczenie uważnego ruchu
  • Główny Blok Tematyczny
  • Ćwiczenie medytacyjne
  • Runda na pożegnanie, dzielenie się wrażeniami z zajęć, omówienie doświadczeń z ćwiczeń
  • Minuta bycia w ciszy na zakończenie zajęć.

Adresaci: Osoby zainteresowane praktyką uważności, zdobywania doświadczeń w większym kontakcie z własnymi emocjami i myślami, chcące pozbyć się stresu, pragnące zdobyć większą przestrzeń dla siebie samego, bycia samemu ze sobą.

Termin: Każdy czwartek, godz. 12.00 – 14.00.
Sprawdź telefonicznie lub mailowo aktualny temat. Tematy powtarzają się cyklicznie. Istnieje możliwość udziału w pojedynczych zajęciach lub w wybranych tematach.

Prowadząca: Anita Komorzycka, psycholog, psychoterapeuta, certyfikowany nauczyciel MBSR (redukcji stresu oparty na uważności) i nauczyciel MBCT (zapobieganie nawrotom depresji, zaburzeń lękowych oparte na uważności) w trakcie procesu certyfikacji.

Artykuł prowadzącej

Inwestycja: pojedyncze 2-godzinne warsztaty - 60 zł
Abonament za miesiąc – 4 spotkania – 220 zł

Informacje i zapisy: Perspektywy. Ośrodek Relacji i Zdrowia Psychicznego, tel. 536 000 566, kontakt@perspektywy.waw.pl
Aby uczestniczyć w zajęciach prosimy o kontakt.
Liczba miejsc ograniczona (do 10), decyduje kolejność zgłoszeń.

Najbardziej dogodny będzie strój luźny i wygodny, ciepłe skarpetki lub sportowe obuwie na zmianę. Zapewniamy karimaty.


Perspektywy. Ośrodek Relacji i Zdrowia Psychicznego
Pomagamy budować dobre relacje i dbamy o Twoje zdrowie psychiczne

Tel: 536 000 566