>
Perspektywy. Ośrodek Relacji i Zdrowia Psychicznego - Warszawa, Plac Zbawiciela

myslenie 300x200

Przekonania i założenia w umyśle każdego z nas dotyczą różnych kategorii i aspektów życia. Niektóre z nich stają się bazą do zbudowania kompleksowego obrazu siebie. Kiedy myślimy sami o sobie, nadajemy znaczenia poszczególnym własnym działaniom, jak i zdarzeniom, których doświadczyliśmy. Te znaczenia mogą pozostawać zrównoważone lub ciążyć w stronę pozytywną czy negatywną oraz mogą być bardziej lub mniej usztywnione. Każde z takich przekonań mówi nam o tym, że jesteśmy „jacyś”.
Niektóre z naszych kluczowych założeń o samych sobie mają bardzo szczególne znaczenie. Są jak pień drzewa, z korzeniami wrośniętymi w nasze wczesne dziecięce doświadczenia, z którego dalej wyrastają konary i gałęzie wszystkich naszych codziennych myśli. Z racji ich szczególnej wagi i – niejednokrotnie – wielkiego ciężaru emocjonalnego, są to wyjątkowo chronione części naszych umysłów i na co dzień zazwyczaj nie mamy do nich swobodnego dostępu.
Najważniejsze kategorie, wokół których tworzą się nasze rdzenne przekonania o sobie to:

  • wartościowość,
  • ważność
  • siła
  • kompetencja

W sytuacji, gdy przekonania w obrębie tych kategorii są u danej osoby wyjątkowo usztywnione i ciążą w stronę negatywną – mogą pojawić się u niej trudne do zrozumienia problemy życiowe (w zakresie związków, relacji, kariery zawodowej, itp.), jak również zaburzenia natury psychicznej.
W ramach regularnych spotkań terapeutycznych wykształcony psychoterapeuta może pomóc w dotarciu do najgłębszych warstw systemu poznawczego pacjenta. Na bazie pogłębionej relacji terapeutycznej oraz w oparciu o ustanowione techniki działania, pomoże zrozumieć siebie, określić cele pracy osobistej i wytrwale dążyć do osiągnięcia życiowej satysfakcji.

Autor: Joanna Burgiełł

Perspektywy. Ośrodek Relacji i Zdrowia Psychicznego
Pomagamy budować dobre relacje i dbamy o Twoje zdrowie psychiczne
Warszawa Śródmieście. Plac Konstytucji
Tel: 536 000 566