>
Perspektywy. Ośrodek Relacji i Zdrowia Psychicznego - Warszawa, Plac Zbawiciela

Schematy komunikacji w rodzinie

Problemy rodzinne dotyczą każdego. Konfliktów pomiędzy małżonkami, rodzicami oraz dziećmi, a także pomiędzy rodzeństwem nie brakuje. Tylko właściwa terapia psychologiczna jest w stanie przywrócić harmonią w ognisku domowym. Problem jednej osoby wpływa na funkcjonowanie całej rodziny. Warto zasięgnąć porady u terapeuty, który poprowadzi sesję z całą rodziną. Wcześniej wdrożona terapia zapobiegnie skutkom traumy lub zahamuje dalsze pogłębianie dysfunkcyjności i izolacji dziecka w przedszkolu czy szkole.

Jak przygotować się do terapii psychologicznej?

Przygotowanie do rozmów z terapeutą to przede wszystkim usunięcie ze świadomości wszystkich uprzedzeń dotyczących problemów psychicznych. Regularne rozmowy z psychologiem dotyczą nie tylko ludzi zaburzonych, ale też zdrowych. Zwykła rozmowa albo terapia poznawczo-behawioralna potrafi wskazać deficyty postępowania naszego lub naszych dzieci. Zanim udasz się na sesję, wypisz sobie na kartce, co złego dostrzegasz w swoim codziennym działaniu i relacjach na polu rodziny. Mniejszym dzieciom warto również wyjaśnić, że chodzi o zwykłą rozmowę, która pozwoli o wiele lepiej zrozumieć własne emocje i drugiego człowieka.

Dlaczego wykorzystujemy oferty psychologiczne?

Dobra komunikacja pomiędzy członkami rodziny jest coraz częściej zaburzona przez szybkie tempo życia i dostęp do urządzeń technologicznych, które wpływają na układ nerwowy. To z kolei przenosi się na złe zachowania u dzieci i dorosłych. Dlatego rodzinna terapia psychologiczna jest wskazana do stosowania regularnego, abyśmy mogli unormować naszą wewnętrzną komunikację z bliskimi. Statystyki dowodzą, że już sama refleksja nad naszymi emocjami i zachowaniem może pomóc. Warunkiem są częste rozmowy z terapeutą i większa empatia w stosunku do innych członków rodziny.

Perspektywy. Ośrodek Relacji i Zdrowia Psychicznego
Pomagamy budować dobre relacje i dbamy o Twoje zdrowie psychiczne
Warszawa Śródmieście. Plac Konstytucji
Tel: 536 000 566