bootstrap templates

Czytelnia

Okiem psychodietetyka
Psychologiczne uwarunkowania nadwagi

perspektywy

Pomimo coraz większej dostępności do zdrowej żywności oraz wzrastającej świadomości społeczeństwa na temat zdrowego odżywiania się, liczba osób z nadwagą i otyłością wciąż wzrasta. Można wyróżnić kilka przyczyn wzrostu masy ciała: środowiskowe, kulturowe, genetyczne czy psychologiczne. Na te ostatnie coraz częściej zwraca się uwagę. Możemy do nich zaliczyć między innymi:

- nieprawidłowe przekonania na temat jedzenia - główną funkcją jedzenia jest dostarczenie odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych do organizmu. Niewłaściwie interpretuje się jedzenie jako sposób na okazywanie miłości czy nagrodę dla samego siebie lub kogoś bliskiego. Takie nieprawidłowe schematy myślenia wpływają na kształtowanie negatywnych nawyków żywieniowych oraz na wzrost masy ciała.

- jedzenie emocjonalne - jedzenie pod wpływem najczęściej negatywnych emocji, takich jak np. smutku, lęku, złości czy frustracji. Funkcją jedzenia emocjonalnego jest regulacja emocji, która niestety często nie jest skuteczna.

- zaburzenia samoregulacji w ilości przyjmowanych pokarmów - problemy z kontrolowaniem ilości spożywanych produktów, co prowadzi do przejadania się. Takie zaburzenia wynikają z braku samoświadomości oraz wglądu we własne zachowania związane z jedzeniem. Przejadaniu się sprzyjają np. święta okolicznościowe z nieograniczonym dostępem do jedzenia, czy też konsumpcja przed telewizorem.

- stosowanie diet redukcyjnych - pomimo tego, że celem diet redukcyjnych często bywa ograniczenie ilości czy wielkości spożywanych posiłków, dieta redukcyjna może przynieść efekt odwrotny. Stosowanie diet odchudzających może wywołać negatywne emocje, np. irytację czy gniew, co może potęgować ilość spożywanych posiłków.

- nierozróżnianie głodu od apetytu - głód wynika z niedostatku składników pokarmowych w organizmie, natomiast apetyt może być regulowany także przez bodźce wzrokowe, zapachowe, emocjonalne itp.. Nauka identyfikacji tych dwóch objawów może przynieść dodatkowe korzyści w procesie redukcji masy ciała i dbania o zdrowe nawyki żywieniowe.

Autor: Aleksandra Ulatowska

Perspektywy. Ośrodek Relacji i Zdrowia Psychicznego
Pomagamy budować dobre relacje i dbamy o Twoje zdrowie psychiczne

Tel: 536 000 566