>
Perspektywy. Ośrodek Relacji i Zdrowia Psychicznego - Warszawa, Plac Zbawiciela

Od czego zależy długość psychoterapii?

Pomoc psychoterapeutyczna wskazana jest w wielu sytuacjach. Jedną z nich jest szeroko pojęte pogorszenie naszej jakości życia, w tym ciągłe zmęczenie, niepokój, nieustające negatywne myśli, lęki, izolacja, a także myśli samobójcze. Nie można ich ignorować, a aby uzyskać profesjonalną pomoc, warto skontaktować się z terapeutą, który będzie w stanie wesprzeć nas przepracowaniu traum i problemów. Jak długo może trwać psychoterapia indywidualna i od czego to zależy?

Co wpływa na czas trwania psychoterapii?

Długość tego procesu zależy od kilku czynników. W dużej mierze wpływa na nią paradygmat, czyli szkoła zgodnie z którą odbywa się terapia. Dlatego też wyróżniamy terapię:

  • krótkoterminową – trwa od 6 do 12 miesięcy i dedykowana jest osobom doświadczającym chwilowych kryzysów i problemów takich jak fobie, żałoba, problemy w pracy itp. Może być wdrożona przy modelach: poznawczo-behawioralnym, psychodynamicznym i terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach,
  • długoterminową – trwa kilka lat i trudno przewidzieć moment jej zakończenia, zależy on bowiem od uzyskiwanych efektów. Dedykowana jest osobom cierpiącym na zaburzenia osobowości, depresję, uzależnienia, zaburzenia lękowe, a także chcącym lepiej poznać siebie. Wdraża się ją m.in. przy psychoterapii humanistycznej, integracyjnej i psychoanalitycznej.

 

Inne czynniki wpływające na czas trwania psychoterapii

Współpraca z każdym pacjentem jest inna, dlatego nie można wskazać ani jej ostatecznego przebiegu, ani czasu, który będzie potrzeby do zakończenia współpracy. Takich informacji może udzielić psychoterapeuta po pierwszej wizycie i wstępnym zaznajomieniu się z problemem. W jej trakcie obie strony, pacjent i terapeuta, poznają siebie i swoje oczekiwanie, dlatego też specjalista jest w stanie przekazać ramowy plan i przewidywany czas spotkań.

Sytuacje sprawiające, że chcemy skorzystać ze wsparcia psychoterapeuty rzadko pojawiają się w naszym życiu z dnia na dzień, dlatego też nie można oczekiwać, że dany problem zostanie przepracowany w ciągu zaledwie kilku spotkań. Zmiana najczęściej wymaga czasu, chęci i współpracy, bez których nawet najlepiej wykwalifikowany specjalista, nie będzie w stanie pomóc.

 

Perspektywy. Ośrodek Relacji i Zdrowia Psychicznego
Pomagamy budować dobre relacje i dbamy o Twoje zdrowie psychiczne
Warszawa Śródmieście. Plac Konstytucji
Tel: 536 000 566