>
Perspektywy. Ośrodek Relacji i Zdrowia Psychicznego - Warszawa, Plac Zbawiciela

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u psychologa?

Zdecydowanie się na wizytę u psychologa to pierwszy znaczący krok w drodze do poprawy naszego samopoczucia. Nie zaskakuje jednak fakt, że spora grupa pacjentów obawia się pierwszej wizyty, nie wiedząc, czego może się po niej spodziewać. W oswojeniu lęku pomoże jednak przygotowanie się do spotkania, w tym przełamanie kilku tematów tabu co do samego jego przebiegu.

Nie walcz z emocjami

Strach, lęk, niepewność, zaniepokojenie – emocje przez pierwszą wizytą u psychologa mogą być różne i najczęściej wynikają z obawy przed oceną naszego zachowania, a także krytyką. Warto jednak wiedzieć, że specjaliści unikają tego typu podejścia i gwarantują swobodną przestrzeń do wyrażania uczuć, dlatego też jeśli odczuwamy drobny lęk, po prostu sobie na niego pozwólmy. Najczęściej mija on już na samym początku wizyty, ponieważ dla większości osób zdecydowanie łatwiejsze jest podzielenie się swoimi problemami z kimś obcym, kto będzie nas uważnie słuchał oraz nie wystawi pochopnych ocen.

Pamiętaj, że to tylko rozmowa

Pierwsza konsultacja psychologiczna to ni mniej, ni więcej – spotkanie dwóch osób. Błędne jest więc przygotowywanie się do niej jak do przesłuchania, którego celem jest osądzenie nas i naszej sytuacji. Należy pamiętać, że pierwsze spotkanie nie obliguje nas do korzystania z pomocy konkretnego terapeuty czy uczęszczania do danego miejsca. Nie przejmuj się, jeśli nie masz czasu przygotować się do wizyty. Pamiętaj, że podczas spotkania psycholog sam zada ci pytania, które ukierunkują waszą rozmowę. Ty musisz jedynie określić, z jakim problemem chcesz się uporać i jaki jest cel twojej wizyty. Dowiedz się więcej, ale tylko jeśli tego potrzebujesz

Na podobne sytuacje dwoje ludzi będzie reagować w zupełnie różny sposób, dlatego do wizyty u psychologa przygotowujmy się zgodnie z własnymi potrzebami. Niektórym pomoże czytanie artykułów odnośnie tego typu spotkań, inni zaś będą preferować podejście bardziej spontaniczne. Jedno nie ulega wątpliwości: zawsze warto sobie pomóc i wokół nas są osoby, które takową pomoc chcą nam zaoferować.

 

Perspektywy. Ośrodek Relacji i Zdrowia Psychicznego
Pomagamy budować dobre relacje i dbamy o Twoje zdrowie psychiczne
Warszawa Śródmieście. Plac Konstytucji
Tel: 536 000 566