>
Perspektywy. Ośrodek Relacji i Zdrowia Psychicznego - Warszawa, Plac Zbawiciela

Depresja nastolatka

Jak może pomóc psycholog?

Kształtowanie tożsamości, jest najważniejszym zadaniem rozwojowym okresu dorastania. Drogą do lepszego poznania siebie jest odrzucenie tego, co dotychczas ważne i szukanie „nowego”. W tym wieku, emocjonalność dziecka jest rozchwiana i często ma negatywne zabarwienie. Łatwo przeoczyć objawy prezentowane przez dziecko i podpiąć je pod „okres dorastania”, a mogą to być objawy występowania zaburzeń depresyjnych. Depresja dotyka nastolatków, równie często jak u osoby dorosłe.

Depresja może mieć twarz dziecka wycofanego, niechętnego do angażowania się w działania rówieśnicze, nieśmiałego, ale też takiego, które jest zawsze na „nie”, jest rozdrażnione, złości się i jeśli trafia do psychologa, to w związku z trudnościami wychowawczymi. Jednym z objawów depresji jest też nadmierna męczliwość i problemy z koncentracją, stąd warto zwrócić uwagę na pogorszenie się wyników w nauce. To może być kwestia motywacji nastolatka, lecz nie tylko.

Psycholog to osoba, która pomoże ocenić z jakim problemem boryka się nastolatek i będzie mu towarzyszył w tych trudnościach. Oceni również czy należy rozważyć farmakoterapię. W leczeniu depresji bardzo pomocne jest przyjrzenie się takim obszarom jak postrzeganie siebie, przekonania, zdolności do realizowanie własnych potrzeb. Terapia jest szansą na spotkanie młodego człowieka z samym sobą, w przestrzeni gdzie nic nie musi udowadniać i może lepiej zrozumieć co się z nim dzieje. Pamiętajmy, że nieleczona depresja w wieku nastoletnim niesie za sobą jeszcze więcej zagrożeń, ze względu na nieukształtowaną jeszcze osobowość człowieka. Jeśli dziecka mówi „ życie jest bezsensu” „nie dam już rady” warto potraktować to poważnie i udać się po pomoc do specjalisty.

Perspektywy. Ośrodek Relacji i Zdrowia Psychicznego
Pomagamy budować dobre relacje i dbamy o Twoje zdrowie psychiczne
Warszawa Śródmieście. Plac Konstytucji
Tel: 536 000 566